30.7.04

Rudd, Mali a Beethoven

Hudba z Mali, to je ve světě world music pojem. Jedna z nejchudších zemí Afriky je světovou hudební velmocí: jmenujme muzikanty jako Afel Bocoum, Ali Farka Touré, Salif Keita či Toumani Diabaté. Posledně jmenovaný vytvořil dost nepravděpodobnou kombinaci s osmašedesátiletým americkým trombonistou Roswellem Ruddem a vzniklo album Malicool. Nahráli ho v Bamaku s místní doprovodnou skupinou, Toumani Diabaté hraje na malijskou harfu zvanou kora. Přesto je výsledek "západnější", než by člověk čekal, což je dáno hlavně výběrem titulů: kromě skladeb obou hlavních protagonistů najdeme na albu Thelonia Monka, Gershwina, velšský tradicionál (!) a mírně destruktivní verzi Ódy na radost, kterou si IMHO klidně mohli odpustit. Příjemná oddechová hudba, trochu až smooth jazz, dvě tři vynikající skladby. Čekal jsem víc. Jenže holt ne každá kombinace zkušeného jazzmana a africké energie vyjde tak úžasně jako Khepera od Randyho Westona, ze které lezu na strop už několik let. A Malicool není určitě špatný: jen není skvělý.
Mé oblíbené skladby: Bamako, For Toumani.
KLÍČOVÁ SLOVA: world music, jazz, Mali, kora.

4 Comments:

Blogger kitten heels said...

Sie haben gesacht Sie leider nicht im Englisch schreiben. So, hier ist ein sehr hasslich post in Deutsch fur Ihnen zu spass machen obern.

Ich kann nicht mein post von 2 tage vorher sehen. Wo ist das? Ordnung bitte!

Please don't get mad at me. I get violent for some reason when I write in German.

Jana (kitten)

30/7/04 23:51  
Blogger akb said...

Ich habe nicht gesagt dann ich werde in Englisch schreiben nicht mehr! I'm going to switch between Czech and English from time to time. Aber kein Deutsch...

31/7/04 13:02  
Blogger kitten heels said...

That's just as well. Still I say, this all looks very important and entertaining and I must know what is going on. Can you translate about the London Underground (Something that I know all about)? Because what can one say about the Tube? Did someone welcome you down the tube (Which I sincerely doubt)? If I find out, I can tell you my favorite tube story.

Jana

31/7/04 23:43  
Blogger kitten heels said...

I'm sorry. I'm not used to doing things like this on the internet so I do things that aren't proper. But you can see for yourself that I am crazy by looking at my blog.

4/8/04 18:48  

Okomentovat

<< Home