15.12.04

Zakleti ve zvěrokruhu

Léta se ošklíbám nad horoskopy. A hle, ono na nich asi přece jen něco je. Navíc způsobem, který je naprosto logický, srozumitelný, dokonce asi nevyhnutelný. Zatím se zaplaťbůh hovoří jen o měsíci narození a ne o konjunkci Marsu s Jupiterem, ale i na to možná časem dojde. Prozatím musím uznat, že tohle by mohla být pravda. (Zpráva v Guardianu nalezena via Blisty jako obvykle.)
KLÍČOVÁ SLOVA: cykly.

9 Comments:

Anonymous Anonymní said...

Ono ostatne nic nesvedci proti tomu, ze astrologie do urcite miry funguje, ne? Tezko muzeme tvrdit, ze na nas konjunkce Marsu s Jupiterem nema vliv - ano, nevime o tom, ze by mela, ale to nic nedokazuje, ze? :) Stari rekove take - asi - neznali gravitaci, ale neznamena to jeste, ze na ne nemela vliv? :)
A pokud jde o dusevni choroby jako je schizofrenie (tedy poruchu vnimani), tak tam bychom nejprve museli vedet jak vnimani pracuje... coz nevime.

15/12/04 08:07  
Blogger Andrej said...

Načo to komplikovať nejakými astro(ne)logickými blábolmi? Čo takto vplyv meniacej sa výživy v rôznych ročných obdobiach, vplyv rozdielnej vonkajšej teploty, vplyv rozdielnej intenzity svetla atď. na vnútromaternicový a prípadne aj popôrodný vývoj človiečika?

15/12/04 09:22  
Anonymous Anonymní said...

Wu: Nad novinovymi horoskopy bych se osklibal klidne dal :) Ale od doby, kdy jsem vzal do ruky prirucku na solidni sestaveni horoskopu a pokusil se kolegovi vytvorit skutecny horoskop, beru astrologii opatrneji. Puvodne slo o to, abychom ukazali vagnost a univerzalnost vsech tvrzeni, jenze... zretelne tam vyslo i zabyvani se chemii, moderni technikou, sklony k teatralnosti a dalsi povahove rysy. Mozna "nepoznana zakonitost"?

15/12/04 09:25  
Blogger Mormegil said...

No, právě těm "skutečným" horoskopům bych se hlavně vysmál. Novinové horoskopy jsou prostě pro zasmání, ty snad nikdo vážně brát nemůže, ale ty "opravdové" se tváří vážně, přitom je to ještě větší blbost. Beru, že roční období, ve kterém se narodil, může mít na člověka vliv. Ale tvrdit, že povahu člověka ovlivňuje vzájemná poloha Saturnu s Neptunem...?

No nic, vizte http://www.montypythonpages.com/sketches/foretell.htm :-)

15/12/04 09:51  
Anonymous Anonymní said...

Ad Mormegil said...

Jo, je divne, ze by povahu cloveka ovlivnovala vzajemna poloha Pluta a Neptuna. Jenze - vime, co VSECHNO povahu cloveka ovlivnuje? Nevime. Zda se nam vliv Pluta a Neptuna absurdni? Zda - stejne jako se ve stredoveku zdala lidem absurdni predstava kulate zeme (abych pouzil klasicky priklad).
Co z toho plyne? Jen to, ze NEVIME, zda vzajemne postaveni Pluta a Neptuna ma na cloveka nejaky vliv - jakkoli se nam to zda divne a nepravdepodobne. Jsme schopni ten vliv nejak vyloucit? Nejsme - protoze bychom museli tvrdit, ze uz jsme vse objevili a vsemu rozumime.
Take nemusi jit o primy vliv - co kdyz Pluto s Neptunem ovlivnuji neco dalsiho, ceho jsme si zatim nevsimli, a tohle uz vliv na cloveka ma?

15/12/04 10:29  
Blogger Mormegil said...

Já netvrdím, že _víme_, že něco neovlivňuje něco jiného. Já tvrdím, že nic takového _nevíme_, a jakékoli teorie, že nás ovlivňuje vzájemná poloha Saturnu s Plutem, jsou podložené stejně jako třeba teorie, že nás ovlivňuje vzájemná poloha mých špinavých ponožek v koši na prádlo. Prostě není _důvod_ věřit zrovna téhle "exaktní" astrologii.

http://en.wikipedia.org/wiki/Scientific_method ;-)

15/12/04 12:01  
Blogger Johanka said...

Souhlasím s Andrejem - ten titulek je značně zavádějící. Možná záměrně zavádějící. "Vliv podnebí na prenatální vývin jedince" by nikoho nezaujal, ale narážka na astrologii upoutá víc lidí, aby si článek přečetli. :-)

Tvrzení o absurditě představy o kulaté Zemi ve středověku není klasický případ, Anonyme, ale případ klasického a všeobecně rozšířeného omylu. Středověký člověk nebyl zas tak naivní, jak si někdy myslíme. Viz symboly panovnické moci - jablko je kulaté, představuje totiž Zemi!
http://en.wikipedia.org/wiki/Flat_Earth#Middle_Ages
:-)

15/12/04 15:33  
Blogger pájek said...

Nevim. jestli je to konjunkci planet, ale dle mych zivotnich zkusenosti osoby narozene ve stejnem znemeni maji podobne vlastnosti a chovani (neplati samozrejme ve 100%). Jsem stir a myslim, ze na me treba sedi "stiri chrakteristiky" pomerne velmi dobre (nemam na mysli "horoskopy" z novin a casopisu). Stira taky pomerne dobre odhalim ;-). A nejlip si rozumim s rybami - overeno :-). Ale muze to byt vsechno jen muj velmi subjektivni pocit.

15/12/04 15:42  
Anonymous Anonymní said...

Ad Mormegil: Jasne, nemame vedecky duvod akceptovat astrologii. Jenze nename ani zadny duvod proti. Tvrdim tedy, ze bychom meli astrologii zkoumat bez toho, abychom ji a priori odmitali. Nic vice, nic mene.

Ad Johanka: Ok, mozna, ze jsme priklad s kulatou zemi pouzil nevhodne. Co tedy elektromagenticke vlneni? O tom ve stredoveku nic moc nevedeli a treba kdyby videli dnesni vlaky "jedouci" na magnetickem poli - co by si asi pomysleli?

15/12/04 19:53  

Okomentovat

<< Home