30.10.04

Kdyby byl Buttiglione muslim

Pan Buttiglione odmítá mlčky tolerovat některé věci, například homosexualitu; říká nahlas a hubatě, co si o nich myslí. EU je zásadně pro toleranci, i kdyby kvůli tomu měla netolerantně potlačit každého, kdo ji zpochybní. Takže pan Buttiglione nemůže být komisařem. Potud sylogismus v tzv. bruselské logice, která s aristotelskou či Booleovou má společného pramálo. Mám černé podezření, že kdyby nebyl Rocco Buttiglione konzervativní katolík, ale militantní muslim, prošel by snáz, ve jménu multikulturní tolerance a politické korektnosti. A zbabělosti.
Problém je hlubší. Já si nemyslím, že je homosexualita hřích, ale chápu, že důsledný katolík si to myslet musí. Nemyslím si to ostatně mimo jiné proto, že v mém pohledu na svět není pojem "hřích" jasně definován. S názory, které hlásá Buttiglione, nesouhlasím, ale pokládám je za užitečné. Nesouhlas musíte vůči někomu a něčemu vymezovat. Představa Evropy, v níž by lidé jeho ražení neomezeně vládli, je děsivá; ale hypotetická Evropa, v níž vládnou absolutní liberálové (jejichž liberalismus nadto není až na zanedbatelné výjimky odvozen od promyšleného a hlubokého přesvědčení, ale naopak plyne z duševní lenosti, neochoty přemýšlet), není o moc lepší. A máme k ní dost blízko.
KLÍČOVÁ SLOVA: pomalu přemýšlet.

3 Comments:

Blogger zwíře said...

Co, kdyby na post komisaře pro ochranu umění nastoupil člověk, který by tvrdil, že všechny obrazy starší sto let je třeba zničit, protože se jednak rozpadají a je třeba je nákladně renovovat a jednak nedávají práci novým umělcům? Asi by se to líbilo málokomu.
"Podobně komisař Buttiglione vzbudil rozpaky svým tvrzením, že chuť žen pracovat má na svědomí vymírání Evropanů. Šmahem tak smazal svá předchozí vyjádření, že bude bojovat za rovnost příležitostí pro muže a ženy."
by Erik Tabery, Respekt
http://respekt.inway.cz/clanek_detail.php?sel_id=1820&rocnik=2004&cislo=43
Každý příměr kulhá, ale kdyby se pan Buttiglione staral o jiné obory, tak proč by nemohl být komisařem? Takto mi to přijde značně ujeté...

31/10/04 13:38  
Anonymous Anonymní said...

Buttiglione byl jednim z mala schopnych lidi a nejenom politickym paňácou... nakonec vsichni kdo nebudou nazorove vyhovovat euro-levicove unifikovanemu idealu politika, tak nebudou mit sanci. Pryc je Evropa, kde mel pravo na svobodny nazor kazdy clovek, ktery zaroven neohrozoval svobody a majetek druheho. Kam to s EU speje? odpovim si sam: do riadnych sraček! Desim se predstavy Evropy kde bude vladnout nazorova policie - ale to je levicakum vlastni, ze?

31/10/04 15:51  
Blogger dusoft said...

Nuz, ale nie je to tiez tak, ze moja sloboda konci tam, kde zacina sloboda druheho. A nie je urazkou homosexualov, ze ortodoxny katolix ich oznaci za hriesnikov? A to je este to najprijemnejsie oznacenie, ake pouzil, ze?

Treba sa na to pozriet aj z tejto strany... ALe samozrejme rozumiem, na co narazate.

4/11/04 09:58  

Okomentovat

<< Home