5.10.04

Společné zájmy?

"Co je dobré pro podnikatele a jejich prosperitu, musí být dobré i pro Českou republiku a její prosperitu," říká Mirek Topolánek v textu, v němž lze tušit zhuštěnou podobu volebního programu ODS. Ano; a co je dobré pro lva, musí být také dobré pro antilopy, že? Společný jmenovatel celospolečenského zájmu existuje, ale je malý - i u tak jednoznačně vyhlížejících věcí jako dodržování zákonů nebo ochrana životního prostředí lze tušit, že se zájmy podnikající menšiny a zaměstnané (či nezaměstnané) většiny mohou výrazně lišit. (Zatímco pro většinu z nás je důležitější prostor k životu a vzduch k dýchání, dodavatel stavebních prací na novou dálnici či tunel se na to jistě a nevyhnutelně dívá jinak.) Kapitalismus je, jaký je, nežádám po lvech, aby se živili travou, to by bylo marné a směšné; ale snad by bylo možné chtít po panu Topolánkovi, aby se vyjadřoval poctivěji. Možná mu ale křivdím, protože hned v podtitulu své statě to vlastně říká úplně jasně: "Na troskách sociálního státu musíme vystavět stát pro aktivní, úspěšné a sebevědomé (...)". A co s ostatními? Ti zřejmě zůstanou pod těmi troskami sociálního státu. - A teď úplně bez ironie: předností ODS je její čitelnost, předvídatelnost a poměrně značná konzistence názorů. Nic z toho se o ČSSD říci nedá. Topolánka rozhodně volit nebudu, ale i přes to jeho (v Česku asi povinné) mlžení o společných zájmech kapitálu a pracujících chápu, oč mu jde. Stanleyho and his boys bych se svými názory nejspíš volit měl, ale o co jde jim kromě těch vládních křesel samotných?
KLÍČOVÁ SLOVA: mlha přede mnou, mlha za mnou.

9 Comments:

Blogger Johanka said...

K tomu vzduchu k dýchání: Možná to bude ode mě trochu pod pás, ale kdo před nedávnem psal o výhodách používání automobilu?

5/10/04 17:46  
Blogger RNK said...

Každá mince má dvě strany, protože když se budou naustále zvyšovat platy zaměstnanců státního sektoru, a podmínky pro podnikání a podnikatele zhoršovat (viz Standa and his boys), nebude mít zaměstnance kdo zaměstnávat protože soukromý sektor nebude prosperovat. Každý protekcionismus má své meze. Je ale pravda, že ODS asi není ten správný recept pro naši zemi.

S politikou v naší zemi je to taková bída, že řešit zda je lepší volit pravičáky nebo levičáky vůbec nemá cenu. Nejdřív musíte najít někoho komu můžete věřit...

A s tou mlhou máte pravdu...

5/10/04 21:02  
Blogger AgiBlok said...

Já opravdu nechci společně s Johankou provokovat, ale co kdybys zkusil Zelené? Ti se ve spektru pohybují někde jako Ty.

5/10/04 22:22  
Blogger akb said...

No jo... Zelení jsou ještě daleko neprůhlednější než soc-dem. Kromě toho je to pořád ještě propadlý hlas, i když bych se nedivil, kdyby se v příštích parlamentních volbách (nebudou-li předčasné) přes těch pět procent dostali. Ale Patočka ani Beránek nejsou hoši, kteří by budili důvěru. To je ta bída s českou politikou, že je jak ty sovy ve Twin Peaks, co nejsou tím, čím se zdají být.

5/10/04 22:44  
Blogger Daniela Kantorova said...

btw, jak vybiras slova dne?

6/10/04 08:11  
Anonymous Anonymní said...

Hahaha, tak na ty Tupolankovo slova o troskach naprosto sedi tohle:
http://www.majorzeman.cz/data_soubory/vecna_rise.mp3
f0x

6/10/04 22:00  
Anonymous Anonymní said...

Já bych dneska klidně volil kohokoliv, komu se dá věřit, že mu opravdu půjde v první řadě o obecné zájmy a ne o svou kapsu a kamarády. Levice, pravice, to je jedno, největším nepřítelem je IMHO dneska korupce, klientelismus etc. Bohužel nikoho takového nevidím...
Pachollini

7/10/04 11:57  
Blogger akb said...

To Pachollini: no jo, a dokázali bychom takového člověka vůbec rozpoznat? Podle slov ne, podle činů... to se napřed musí dostat tak vysoko, aby nějaké mohl vykonat. A jejich interpretace bude vždycky dvojznačná. A podle před-politické kariéry taky ne, takových už bylo, co byli celkem prima kluci a holky a pak se dostali do funkcí a do půl roku se z nich stala neoddělitelná součást bandy lumpů.

7/10/04 15:41  
Anonymous Anonymní said...

to akB: ja zkusim Erazima Kohaka v nastavajicich senatnich volbach a jestli i on podlehne ostatnim zastupcum lidu, tak rezignuju na klasickou demokracii >8-((( , ale v elektronickou demokracii budu stale verit (i kdyz vladnouci masa je taky riziko) vitek

8/10/04 16:10  

Okomentovat

<< Home